אודות

"נפש יהודי" הוא ארגון שהוקם בשנת 2004 מתוך מטרה לבנות מקום שמאפשר לכל אחד ואחת את האפשרות לדעת, להכיר ולחוות את המפגש עם הצופן הגנטי שלנו – ההגות והחוכמה היהודית.

אנו מאמינים שידע הוא כוח, ועל כן מוטלת על כל יהודי ויהודייה לא רק הזכות – אלא גם החובה להכיר את הבסיס התרבותי והערכי ממנו צמחנו כולנו. הדרך להכרת הבסיס, כך אנחנו בנפש יהודי מאמינים, צריכה להיעשות בדרך למידה חווייתית, מפגש בלתי אמצעי וללא מחיצות של פחד, דעות קדומות וקיבעון מחשבתי.
רק כך, על סמך התנסות חווייתית ואמיתית, אנו מאמינים שיכול כל אדם לנסח לעצמו את עמדתו ביחס להגדרת הזהות שלו.
הארגון פעיל בקרב הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובתפוצות, כאשר המטרה היא להעמיק את המודעות היהודית-ציונית, את החיבור לשורשים  היסטוריים, התרבותיים והערכיים של עם ישראל.
הפעילות בישראל מתבצעת ב- 30 מרכזים ברחבי הארץ המעניקים כתובת לכ-50 מוסדות אקדמיים. אנחנו קיימים ברוב הקמפוסים של האוניברסיטאות, ובחלק גדול מהמכללות בישראל.
בנפש יהודי ישראל פעילים למעלה מ- 6,000 סטודנטים בכל שנה ועד לשנת 2019 השתתפו בתוכנית יותר מ 70,000 סטודנטים וסטודנטיות!

נפש יהודי הוא חלק מארגון בינלאומי הכולל 35,000 סטודנטים יהודים מכל העולם שנבחרים מדי שנה להשתתף בתכניות מקבילות לפעילות נפש יהודי בישראל במגוון קמפוסים נבחרים בצפון אמריקה, אמריקה הלטינית, רוסיה, צרפת, דר' אפריקה ועוד.
מדי שנה מתארחים בישראל כ 3000 סטודנטים מרחבי העולם, ומקיימים מפגשי תוכן עם הסטודנטים הישראלים בנושאים של זהות וערבות יהודית הדדית מול אתגרי השעה והמקום.

במה אנחנו מאמינים?

לאף אחד אין בעלות על היהדות. היהדות שייכת לא רק לדתיים, לחרדים, למסורתיים או לחילונים.
היא הזהות שלנו ולכן היא שייכת לכל אחת ואחד מאיתנו.
היא משותפת לגברים. היא משותפת לנשים. היא משותפת לחילונים ולדתיים, היא משותפת לתלמידים שלנו, בדיוק כמו שהיא משותפת למורים שלנו.
כשיש שיתוף – אין אנחנו והם.
יש ביחד. יש חיבור.
יהדות היא דבר עמוק, עתיק, רחב וגבוה.

אנחנו לא מתיימרים להעביר לך את כל ארון החכמה היהודי במספר סמסטרים. המטרה שלנו היא לפתוח חלון ולאפשר לך לגעת. לחוות משהו אחר. נגיעה נעימה ומקרבת של יהדות משמעותית, מעניינת ומאתגרת.

למה דווקא סטודנטים?

כי הסטודנטים של היום הם המנהיגים של המחר.
ואנחנו מאמינים שרק הבנת העבר, דרך ההווה, נותנת את היכולת לשנות את העתיד.

הייחודיות שלנו

אנחנו מאמינים ביהדות חווייתית. יהדות שאתה מרגיש אותה, מתווכח איתה, חווה, מעמיק.
בכל אחד מ 30 הסניפים נערכים מפגשים שבועיים הכוללים הרצאות, קבוצות דיון בחברותא, סדנאות, ופעילויות חווייתיות. המטרה היא לגעת ולחוות ממגוון כיוונים, לבדוק, לפגוש את ארון הספרים היהודי, את ערכי הרוח והחשיבה שלו – ממקום אותנטי ואישי.

התכנים הנלמדים מקיפים תחומי ידע רחבים כמו תורה ומדע, משמעות החיים, סוגיות אקטואליות לאור התלמוד, תורה ורפואה, דת ומדינה, קבלה, פילוסופיה תלמודית, אגדות חז"ל, מבט היהדות על כלכלה, חיי משפחה וזוגיות, פיתוח מנהיגות, מודעות והעצמה אישית.

הסטודנטים המשתתפים בתכנית לוקחים חלק בסופי-שבוע חווייתיים, סיורי מורשת בארץ באתרים כגון: מצדה, מערת המכפלה, מנהרות הכותל, העיר העתיקה, מסעות מנהיגות ושורשים לחו"ל ומפגשים עם סטודנטים נוספים מתכניות מקבילות ברחבי העולם.

תכנית המלגות שלנו

כל סטודנט הנרשם לתכנית משתתף בפעילות בהיקף של 138 שעות שנתיות. תכנית הלימודים נושאת מלגת תמיכה כלכלית לסטודנט הנעה בין 5,000-10,000 ₪ בשנה.

ההישגים שלנו

כאמור, תכנית נפש יהודי הוקמה במטרה למצוא את נקודת החיבור של כל סטודנט וסטודנטית לזהות היהודית שבהם.
בסקר שערכה עבורנו חב' פאנלס בשנת 2014 בקרב 1000 סטודנטים בוגרי התוכנית מול קבוצת ביקורת דומה שלא השתתפה בתוכנית עולה רוב מוחלט של בוגרי התוכנית ובהפרש של כ – 30% מהקבוצה המקבילה מצהירים כי לא יפתחו זוגיות עם בן זוג לא יהודי.
כמעט 80% מבוגרי נפש יהודי מצהירים כי לא ירדו מהארץ מול 57% מהקבוצה המקבילה.
57% מבוגרי נפש יהודי מצהירים כי השירות במילואים הוא ערך וחובה חשובה לחברה הישראלית מול 36% בקרב הקבוצה שלא השתתפה בפרויקט.
בוגרי התוכנית תורמים באופן קבוע לחברה ולגופי רווחה פי 3 מהקבוצה המקבילה.

נפש יהודי – משנים את ההווה והעתיד של החברה הישראלית.

ארגון נפש יהודי מקיים מגוון רחב של שיתופי פעולה בחומי ההסברה, הרווחה, הקהילה, והחינוך במטרה לתת לכל סטודנט את היכולת להשפיע ולהנהיג שינוי חיובי:

  • Israeliti – בית ספר למנהיגות והסברה יהודית בעולם עבור 200 סטודנטים נבחרים המאותרים כמשפיעים פוליטית/כלכלית בשיתוף המשרד לעניינים אסטרטגיים והתאחדות הסטודנטים הארצית להסברת העם והמדינה. בשנת 2014 במבצע צוק איתן השתתפו הסטודנטים בפעילויות הסברה בניו מדיה ובקמפוסים באירופה.
    בשנת 2015 התקיים כנס לכ-70 ראשי אגודות סטודנטים מאירופה בישראל במשך שבוע ימים להיכרות עם המציאות הישראלית בצפון ובדרום ולפגישות עם מנהיגים בישראל וראש הממשלה. המנהיגים הצעירים פעלו רבות בזירת המדיה מול חרם אירופי על מדינת ישראל ומוסדותיה האקדמיים. כמו כן, יצאו משלחות הסברה למדינות אירופה לפעילויות ומפגשי הסברה וזהות.
  • פרויקט מלגות המשלב לימוד יהדות עם התנדבות קהילתית בשת"פ עם מפעל הפיס וארגונים חברתיים.
  • חינוך לפסגות – שת"פ המשלב סטודנטים נבחרים בחונכות למצויינות בפריפריה החברתית.
  • הקרן למורשת הכותל- סיורי תוכן של כ-5000 סטודנטים בשנה באתרי מורשת היסטוריים כמו מנהרות הכותל ועיר דוד מתוך רצון לחיזוק הקשר בין הסטודנטים לירושלים.
  • סיוע למאות של סטודנטים נבחרים במלגת מגורים לשכירות דירות ברחבי הארץ על מנת להקל עליהם את יוקר המחייה.
  • פרויקט הזיכרון והגבורה – למעלה מ-500 סטודנטים בכל שנה יוצאים לסיורים בפולין בעקבות קהילות יהודיות ומחנות ההשמדה.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן